Početna strana > Hronika > Milorad Dodik zatražio povlačenje srpskih predstavnika iz institucija BiH
Hronika

Milorad Dodik zatražio povlačenje srpskih predstavnika iz institucija BiH

PDF Štampa El. pošta
sreda, 30. septembar 2009.

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik zatražio je od Narodne skupštine RS da prihvati vladine zaključke u vezi s nametnutim odlukama visokog predstavnika u BiH Valentina Incka, koji se odnose na funkcionisanja "Elektroprenosa BiH".

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik pozvao je Narodnu skupštinu RS da zatraži povlačenje srpskih predstavnika iz zajedničkih institucija BiH ako visoki predstavnik nastavi da nameće odluke i zakone.

Obraćajući se poslanicima u parlamentu RS, Dodik je predložio da usvoji zaključak prema kojem visoki predstavnik nametanjem odluka i zakona krši Dejtonski sporazum, te da prihvati ranije zaključke Vlade RS kojima se ne prihvata set zakona koje je sredinom septembra nametnuo Valentin Incko.

Incko je 18. septembra nametnuo set zakona kojima se uređuje funkcionisanje "Elektroprenosa BiH", koje je Vlada RS odbacila tvrdeći da se time menja način odlučivanja u ovoj kompaniji na uštrb RS.

Dodik je u jednočasovnom govoru u parlamentu RS konstatovao da Kancelarija visokog predstavnika (OHR) "vlada Bosnom i Hercegovinom kao neproglašenim protektoratom", udaljavajući tako zemlju od evropskih integracija.

Premijer RS tvrdi da visoki predstavnici u BiH "nemaju pravni osnov da nameću zakone i smenjuju legalno izabrane funkcionere", niti da preuzimaju ovlaštenja zakonodavne, sudske i izvršne vlasti u BiH.

"OHR nije faktor stabilnosti u BiH, a njegovo delovanje, kao samoproglašenog autoriteta, drži BiH u svojevrsnom zarobljeništvu", kazao je Dodik, ističući da je OHR od BiH stvorio "neproglašeni protektorat i zarobljenu državu".

Optužujući OHR da deluje mimo Dejtonskog sporazuma, Ustava i zakona BiH, on je konstatovao da Kancelarija visokog predstavnika "kreira politiku međunarodne zajednice", koja ima za cilj izgradnju BiH kao države po meri Bošnjaka.

Prema njegovim rečima, za međunarodnu zajednicu Bošnjaci i dalje  imaju status žrtve, Hrvati su "negde u sredini", dok su "bespomoćnost i strah rezervisani za Srbe", koji su se najčešće nalazili na meti nametnutih odluka i smena.

Dodik tvrdi da ni Savet za implementaciju mira nije organ ustanovljen Dejtonskim sporazumom, pa njegovi stavovi ne mogu imati instutucionalnu vrednost, već se mogu tumačiti kao politički stavovi zemalja članica ovog tela.

Premijer RS je dalje naveo da su visoki predstavnici u BiH od kraja 1997. godine do danas nametnuli oko 800 izvršnih odluka, više od 300 zakona i smenili više od 200 izabranih funkcionera.

Optužio je OHR za ucene i pretnje, kao i nezakonito uspostavljanje Suda i Tužilaštva BiH, kako bi se domaći političari ucenjivali pokretanjem krivičnih pritisaka protiv njih.

Navodeći da "nije normalna situacija da neizabrani stranac ima neograničena ovlaštenja u državi članici Saveta Evrope", Dodik je poručio da RS "više nije uplašena i dezorijentisana", već je odlučna da brani svoje interese i nadležnosti koje joj pripadaju po Dejtonskom sporazumu.

"RS ima pravo da oceni da li je pravno održiv ostanak OHR-a i visokog predstavnika u BiH", naglasio je Dodik, poručujući da RS već prikuplja dokaze kako bi mogla pokrenuti sudske postupke protiv svih dosadašnjih visokih predstavnika zbog, kako je naveo, kršenja Dejtonskog sporazuma.

Ambasadori zemalja Saveta za implementaciju mira u BiH podržali su odluke visokog predstavnika u BiH i zatražili od Narodne skupštine da ne prihvati vladine zaključke u vezi toga.

(RTS)